Targi Security China 2016

Data dodania: 2016-11-18 12:11:00

Kolejne targi Security China CPSE 2016 za nami!


Pod koniec października br. tradycyjnie jak co dwa lata odbyły się w Pekinie międzynarodowe targi Security China. Impreza od kilku już lat jest jedną z ważniejszym spotkań producentów, dystrybutorów, projektantów oraz innych osób zaangażowanych w różne aspekty związane z ogólno pojętym bezpieczeństwem.

Można na nich spotkać typowych producentów od takich dużych firm jak HIKVISION czy też Panasonic jak również małe firmy specjalizujące się w konkretnym asortymencie, a nawet pojedynczym produkcie lub linii produktowej. Swoje miejsce mają tam również integratorzy, firmy dystrybucyjne oraz instalacyjne. Dominowały oczywiście chińskie firmy produkcyjne, ale wśród zwiedzających można było spotkać osoby z całego świata. Nie ma się czemu dziwić, rynek producencki jest w 80% ulokowany na Dalekim Wschodzie i tutaj trzeba szukać dostawców nowoczesnych rozwiązań.

Nie pierwszy raz odwiedzamy targi w Chinach, ale tym razem dało się zauważyć zdecydowaną zmianę tendencji. Na stoiskach w większości przypadków nie było produktów ale … systemy oferujące rozwiązania. Poczynając od stoisk takich gigantów jak Hikvision, gdzie każda ściana stoiska wystawowego był przypisana do danego rynku wertykalnego (np. handel, edukacja, transport), a kończąc na małych stanowiskach firm dedykowanych do konkretnego rozwiązania np. systemów termowizyjnych. Można było to również zauważyć przyglądając się reklamom czy plakatom na stoiskach. Przeważały dwa zwroty „Intelligence” oraz „Data Security”.

Na stoiskach producentów systemów CCTV królowało hasło „4k” i w zasadzie każdy pokazywał rozwiązania dla tego standardu. Podobnie było z kamerami z kategorii „star-light” czyli modelami wyposażonymi w nowatorskie przetworniki np. typu Exmor firmy SONY, pozwalające na pracę kamer przy bardzo niskich poziomach oświetlenia. Producenci prezentowali rozwiązania, gdzie kamera była w stanie przy bardzo miernym oświetleniu pokazywać szczegółowy obraz i to w pełnym kolorze! Sceny niejednokrotnie zaskakiwały oglądających, bo kamera widziała lepiej niż ludzkie oko.

Firma NextChip producent chipsetów oferujących obsługę formatu AHD pokazał model testowy kamery pracujący z rozdzielczością 8 Mpix dla sygnału analogowego! Na stoiskach z kamerami HD-TVI pokazywano obraz 5 Mpix.

Prezentowany już w roku 2015 nowy format kompresji H265 nadal nie zdobył znaczącego udziału w rynku i jak wspominali sprzedawcy sprzedaż jest symboliczna. Wg nas składają się na to dwa problemy. Pierwszy to dość agresywny poziom kompresji czego efektem są wyraźne artefakty na obrazie, a drugi to nadal istniejący problem kompatybilności produktów starszych i nowych.

Producenci systemów alarmowych pokazywali natomiast wszelakiej „maści” systemy bezprzewodowe, oparte na transmisji WiFi oraz GSM. Dało się zauważyć rosnący udział producentów akcesoriów do automatyki bramowej. Dwie hale były po prostu zapełnione tripodami, bramkami, szlabanami czy też modnymi ostatnio wysuwanymi słupkami (bolardy). Popularne były również drony wyposażone w wysokiej jakości kamery. Przeciwwagą było kilka stoisk z systemami antydronowymi.